а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попресекне

попресекнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За извор, вода, река - тече со помал интензитет.
Примери:
Поради сушата водата во бунарот попресекна.
2. Исчезне малку, изгуби малку силина.
Примери:
Во тој период неговата инспирација попресекна.
Изведенки
попресекнува несв.
попресекнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи