а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попресее

попресеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исчисти малку низ сито.
Примери:
Тој го попресеа песокот.
2. Испраша, распраша малку некого.
Примери:
Таму добро ќе ве попресеат.
3. Одново посее.
Примери:
Нивата мора да се попресее.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи