а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попресегне

(се) попресегнат
Вид збор: Глагол, свршен
Пружи, протегне малку, уште малку рака за да фати некого или нешто.
Англиски: reach
Примери:
Тој се попресегна за да ја земе книгата.
Изведенки
попресегнува несв.
(се) попресегнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи