а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрероси

попреросат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (само во 3. л.) За дожд - паѓа со помал интензитет, потпрестане да паѓа.
Примери:
Дождот попрероси и времето се разведри.
2. Кога прирокот не отвора место за подметот.
Употреба: Безлично
Примери:
Откако попрероси, тие излегоа во дворот.
Изведенки
попреросува несв.
попреросуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи