а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попререди

попрередат
Вид збор: Глагол, свршен
Нареди, намести малку поинаку.
Примери:
Таа ги попререди книгите во нејзината соба.
Изведенки
попрередува несв.
попрередуваат
Пример: Секоја година ги попрередувам книгите во библиотеката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи