а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрепречи

попрепречат
Вид збор: Глагол, свршен
Препречи малку, во определен степен, донекаде.
Примери:
Луѓето му го попрепречија патот.
Изведенки
попрепречува несв.
попрепречуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи