а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попреправи

попреправат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи малку на поинаков начин, изврши мала промена.
Примери:
Таа го попреправи малку фустанот и сега изгледаше како нов.
2. Промени, преиначи малку нечии зборови, нешто што е кажано, напишано и сл.
Примери:
Тој ги попреправи нејзините зборови, но сепак не му веруваа.
3. Смени, промени малку некого.
Примери:
Тој е веќе возрасен и доцна е да го попреправиш.
Изведенки
попреправа несв.
попреправаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи