а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрепише

попрепишат
Вид збор: Глагол, свршен
Препише малку, дел од напишан текст.
Примери:
Ученикот попрепиша нешто од книгата и ја затвори.
Изведенки
попрепишува несв.
попрепишуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи