а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрепира

се попрепираат
Вид збор: Глагол, свршен
Се препира малку, некое време.
Англиски: argue
Примери:
Тој се попрепира со сите присутни и излезе низ вратата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи