а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрепече

попрепечат
Вид збор: Глагол, свршен
Пече малку повеќе отколку што треба.
Примери:
Таа го попрепече лебот.
Изведенки
1. попрепечува несв.
попрепечуваат
2. попрепекува несв.
попрепекуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи