а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрепали

попрепалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Препали, исплаши малку, во помала мера.
Примери:
Вратата силно тресна и ме попрепали.
2. (се попрепали) Се препали, се исплаши малку, во помала мера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи