а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попремрежи

(се) попремрежат
Вид збор: Глагол, свршен
(ми, ти, му... се попремрежи) За очи, поглед - стане малку нејасен.
Примери:
Погледот му се попремрежи.
Изведенки
попремрежува несв.
(се) попремрежуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи