а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попремолчи

попремолчат
Вид збор: Глагол, свршен
Премолчи малку нешто.
Примери:
Тој му кажа за средбата, но за разговорот му попремолчи.
Сакаше уште нешто да каже, но попремолчи.
Изведенки
попремолчува несв.
попремолчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи