а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попремисли

попремислат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Мисли, размисли уште малку, подразмисли добро за нешто.
Примери:
Тој попремисли и реши да го прифати предлогот.
2. (се попремисли) Смени мислење, се предомисли малку.
Примери:
Тоа малку го натера да се попремисли, но сепак тргна.
Изведенки
попремислува несв.
(се) попремислуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи