а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попремести

попреместат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Премести малку некого или нешто.
Англиски: relocate
Примери:
Таа го попремести столот за да може да седне.
2. (се попремести) Се премести малку.
Англиски: relocate
Примери:
Тој се попремести напред за да може подобро да ја гледа претставата.
Изведенки
попреместува несв.
(се) попреместуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи