а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попремери

попремерат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Премери нешто уште малку.
Примери:
Го попремери штофот и фати да го крои.
2. Процени малку некого или нешто со очи, со поглед.
Примери:
Тој го попремери со поглед новодојдениот гостин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи