а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрележи

попрележат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Помине извесно време во лежење, легне кратко време, одмори малку.
Примери:
Тој попрележа малку на креветот и стана.
2. За болест - преболи малку, помине лежејќи болен до оздравување.
3. За нива - остане некое време ненасеана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи