а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрелее

попрелеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прелее малку течност од еден во друг сад.
Примери:
Попрелеа малку од млекото во чашата.
2. Стави малку повеќе одошто собира, преполни малку.
Примери:
Брзо сипа од бокалот и ги попрелеа чашите.
3. Потури малку со течност и сл.
Примери:
Таа го попрелеа колачот со шербет.
4. Истече, излие малку.
Примери:
Реката попрелеа од коритото.
5. (се попрелее) Се прелее малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи