а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попреку

Вид збор: Прилог
1. напреку
Англиски: oblique
Примери:
Откако го изоде попреку сиот двор, застана под сенката на едно дрво.
2. напоречки, нељубезно
Англиски: askance
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа попреку го погледна непознатиот гост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи