а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрекрши

попрекршат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43304
1. Прекрши, откине малку од нешто.
Англиски: break
Примери:
Тој попрекрши од лебот и седна да јаде.
2. Убеди малку некого во нешто по долго колебање.
Англиски: convince
Употреба: Преносно значење
Примери:
Едвај го попрекршивме да дојде.
3. Влезе во малку позрели години.
Англиски: mature
Употреба: Преносно значење
Примери:
Токму сега, кога прекршија годините, тој работеше редовно.
4. За време - одмине малку.
Англиски: pass
Примери:
Денот веќе попрекрши.
5. (се попрекрши) Се прекрши малку, донекаде.
6. (се попрекрши) За тело - се превитка, се свитка малку, донекаде.
Англиски: bend
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК