а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попредок

мн. попредоци
Вид збор: Именка, машки род
Вечерна седенка во село, на која се собираат девојки и жени за да предат, плетат и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи