а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попреде

попредат
Вид збор: Глагол, свршен
Преде малку, некое време.
Примери:
Старицата седна малку да попреде.
Изрази
Ако ми попредеш, ќе ти поткаам - ако ми помогнеш, ќе ти помогнам.
Изведенки
попредува несв.
попредуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи