а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрегрне

попрегрнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прегрне малку, донекаде.
Англиски: embrace
Примери:
Тој ги попрегрна сите присутни.
2. (се попрегрне) Се прегрне малку, донекаде.
Англиски: embrace
Примери:
Штом се видоа, тие се попрегрнаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи