а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрегрбави

(се) попрегрбават
Вид збор: Глагол, свршен
Се прегрбави, се прегрби малку.
Примери:
Старецот со годините се попрегрбави.
Изведенки
попрегрби св.
(се) попрегрбат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи