а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрегради

попреградат
Вид збор: Глагол, свршен
Прегради малку, до извесен степен.
Примери:
Тој го попрегради дворот и направи бавча.
Изведенки
попреградува несв.
попреградуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи