а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрегори

попрегорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прегори малку, до определен степен.
Англиски: burn
Примери:
Ручекот малку ѝ попрегори.
2. Гори со помал интензитет, попрестане да гори.
Изведенки
попрегорува несв.
попрегоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи