а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрегледа

попрегледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прегледа малку, набрзина, згора-згора.
Примери:
Го попрегледа весникот и го остави на масата.
2. За везење, цртање - гледа, учи од друг.
Изведенки
попрегледува несв.
попрегледуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи