а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попреврне

попреврна
Вид збор: Глагол, свршен
1. За дожд, снег - паѓа со помал интензитет, попрестане да паѓа.
Примери:
Дождот попреврна и можеме да си одиме.
2. Кога прирокот не отвора место за подметот.
Употреба: Безлично
Примери:
Тие чекаа да попреврне.
Изведенки
попреврнува несв.
попреврнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи