а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попреврзе

попреврзат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Преврзе, заврзе нешто уште малку, опфаќајќи го од сите страни.
Примери:
Го попреврза пакетот од сите страни за да не падне.
2. Преврзе рана малку или уште малку.
Примери:
Ја попреврза раната на раката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи