а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попревие

попревијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Превие, превитка уште малку, до определен степен.
Примери:
Попревиј го коленото.
Ја попревитка хартијата и ја залепи.
2. (се попревие) Се превие, се превитка, се навали уште малку.
Изведенки
попревитка св.
попревиткаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи