а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попреведе

попреведат
Вид збор: Глагол, свршен
Преведе текст, говор малку, уште малку.
Англиски: translate
Примери:
Таа попреведе само дел од говорот и си замина.
Изведенки
попреведува несв.
попреведуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи