а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попревари

попреварат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Превари малку.
Англиски: overcook
Примери:
Домаќинката го попревари кафето.
2. За ракија - препече малку, уште малку.
3. Престигне малку, донекаде.
Англиски: overtake
FlexiMac
 менување на македонски глаголи