а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попреброи

попребројат
Вид збор: Глагол, свршен
Преброи нешто малку, набрзина; преброи повторно.
Англиски: recount
Примери:
Веднаш ги попреброи парите и замина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи