а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попреболи

попреболат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Преболи малку, почне помалку да боли.
Примери:
Попреболи, но сѐ уште се чувствува слаб.
2. Прежали малку.
Примери:
Таа ја попреболи загубата.
3. (само во 3. л.) Престане донекаде да боли.
Примери:
Ме попреболи забот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи