а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попраша

попрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Праша некого.
Англиски: ask
Примери:
Тој ги попраша за патот.
2. Потпраша, пораспраша малу, некое време.
Англиски: inquire
Примери:
Попраша, попраша некое време и си замина.
Изведенки
попрашува несв.
попрашуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи