а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попрати

попратат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Придружи некого до некаде.
Англиски: accompany
Примери:
Тој ја попрати до дома.
Детето го попратив војник.
2. За поглед - гледа во некого или нешто.
Англиски: watch
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја попрати со поглед нејзината малечка фигура и нервозно зашета по собата.
Изведенки
1. попратува несв.
попратуваат
2. попраќа несв.
попраќаат
3. попратување ср.
глаг. им.
4. попраќање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи