а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попразнува

попразнуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Празнува, слави малку, кратко време.
Англиски: celebrate
Примери:
Денес ќе попразнуваат, а утре е работен ден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи