а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попраг

мн. попрази
Вид збор: Именка, машки род
Појас, ремен за стегање на седлото, на самарот на добитокот.
Примери:
Тие му го наместија самарот на коњот и му го врзаа попрагот.
Изведенки
попраже ср.
мн. попражиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи