а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поправо

Вид збор: Прилог
во суштина, навистина, поточно, всушност
Англиски: in fact
Примери:
Тој беше сега опфатен само со една мисла, поправо речено од една опсесија.
Поправо, тој воопшто немаше видено меч.
Тој раскажуваше на делови, поправо раскажуваше само за тоа што му се допаѓаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи