а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поправка

мн. поправки
Вид збор: Именка, женски род
1. Отстранување на дефект.
Англиски: repair Албански: riparim
Примери:
Го однесов автомобилот на поправка.
Во станот се потребни уште некои поправки.
2. Поправање на грешка.
Англиски: correction Албански: korigjim
Примери:
Поправки во необјавениот текст.
Поправка на писмените задачи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи