а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попочине

(си) попочине
Вид збор: Глагол, свршен
Се почине малку, некое време.
Англиски: rest
Примери:
Седна крај реката да си попочине.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи