а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попотстриже

попотстрижат
Вид збор: Глагол, свршен
Потстриже малку, донекаде.
Англиски: shear, cut
Примери:
Брадата треба да ја попотстриже малку.
Изведенки
1. попотстрижува несв.
попотстрижуваат
2. попотстригува несв.
попотстригуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи