а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попотсмее

(се) попотсмеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се потсмевне некому, исмее малку некого.
Англиски: deride
2. Се насмевне малку, воздржано, се поднасмевне.
Англиски: smile, laugh
Примери:
Таа се попотсмеа на неговите шеги.