а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попотсмевне

(се) попотсмевнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се насмевне малку, воздржано, се поднасмевне.
Англиски: laugh, smile
Примери:
Кога го виде, таа му се попотсмевна.
Изведенки
попотсмевнува несв.
(се) попотсмевнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи