а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попотскаже

попотскажат
Вид збор: Глагол, свршен
1. попоткаже
2. Покаже, насочи малку, донекаде.
Англиски: point, show
Употреба: Преносно значење
Примери:
Знакот ќе ни попотскаже по кој пат да тргнеме.
Изведенки
попотскажува несв.
попотскажуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи