а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попоткрене

(се) попоткренат
Вид збор: Глагол, свршен
Се поткрене малку.
Англиски: raise, lift
Примери:
Таа се попоткрена од столот за да се поздрави со нив.
Изведенки
1. попоткренува несв.
(се) попоткренуваат
2. попоткрева несв.
(се) попоткреваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи