а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попоткопа

попоткопаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поткопа малку, до определен степен.
Англиски: undermine
Примери:
Надојдената вода ги попоткопа ѕидовите на куќата.
2. Наштети малку некому.
Англиски: undermine
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тешката работа му го попоткопа здравјето.
Таквата постапка му го попоткопа угледот во фирмата.
Изведенки
попоткопува несв.
попоткопуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи