а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попоткаже

попоткажат
Вид збор: Глагол, свршен
Поткаже нешто малку или уште малку.
Примери:
Кога се сретнавме, тој ми попоткажа нешто за таа работа.
Изведенки
попоткажува несв.
попоткажуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи