а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попоти

(се) попотат
Вид збор: Глагол, свршен
Се поти малку, некое време.
Англиски: sweat
Примери:
Работата не беше лесна и тој се попоти на врелото сонце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи