а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попосле

Вид збор: Прилог
Компаратив од после - малку подоцна.
Англиски: later
Примери:
Ќе се видиме попосле.
Тој им вети дека попосле ќе дојде кај нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи